Přednáška Oobchodní akademie Holešovice

Poděkování za přednášku:

Naše škola měla tu čest, že její pozvání přijali výživoví poradci a odborníci na tělesnou stránku života Petr Havlíček a Petra Řehořková. Nakonec však dorazila pouze paní Petra v doprovodu záchranáře, který nám v rychlosti ukázal, je to se záchranou lidského života. Pan Petr odpočíval na Thajvanu. Ale i přesto byla beseda velmi zajímavá, zábavná a plná ponaučení o zdravé výživě se všemi okolnostmi, co k ní bezpodmínečně patří.

Dozvěděli jsme se jak se správně, zdravě a vyrovnaně stravovat. Paní Petře se podařilo řadám z nás rozbourat představu, že zdravá výživa spočívá pouze v chroupání zeleniny a ovoce, ale že umí být i pestrá a zábavná a životu neotravná. Ba naopak.

Na fast foodech není nic dobrého snad jen, že jídlo dostanete opravdu rychle. Samozřejmě hřešit musíme, ale jde to i jinak než v Mc Donaldu nebo KFC. Například cereální sušenkou, kterou měla paní Petra u sebe na polechtání chuti. Čisté oříšky slepené medem. Ani velice oblíbené školní automaty nejsou nejlepším řešením jak zahnat hlad.

Bylo nám kladeno na srdce, že zdravá výživa spočívá ve vyvážené stravě. A v dodržování pitného režimu. Není vhodné pít velké množství černých, zelených či bílých čajů. Nejlepší je čistá voda s citronovou šťávou. Nesmíme zapomenout na pohyb, který je nezbytný.

Též se zmínila o nemocech příjmu potravy (anorexie, bulimie) a vedla s námi o těchto nepříjemnostech diskuzi, z které jsme si leccos odnesli. Dozvěděli jsme se, jaké jsou tzv. spouštěče těchto chorob, např. nepříjemné vztahy v rodině, narážky na vzhled nebo pohled na krásné a vyretušované modelky na obalech časopisů). Víme i jak jim pomoci a poznat, zda se opravdu jedná o tyto choroby (značně hubený, konzumuje jídlo sám,…), i kam se obrátit, když nám bude nejhůře nebo si nebudeme vědět rady s výživou.

A potom velice vtipně dodala: „Nemiluj debila, co ti kouká na kila.“

Myslíme si, že tato beseda rozhodně nepatřila mezi nudné, ba naopak obohatila nás a odnesli jsme si spoustu užitečných informací.

Náš názor: Žít zdravě není až tak těžké, jen to chce odhodlanost a kuráž. Nestačí být jen rozhodnutá, že chceme zdravě žít, ale je potřeba pro to i něco udělat. Nedávat si tak často čokoládu či rychlé občerstvení na ulici. Určitě se nám pak bude lépe žít a prospívat například v práci či ve škole. Nebojte se žít zdravě.

Jménem vedení školy bychom chtěli poděkovat za velmi poučnou a přínosnou besedu.

Kristýna Lovásová, Linda Němcová 1. D, 25. 3. 2013